Достапни линкови

Фабиус-Воздушните напади нема да ја поразат ИД


Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус

Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус изјави дека воздушните напади против милитантите на Исламската држава ќе бидат ефективни само доколку има политичко помирување во Ирак. Според него, ирачкото население кое живее во местата под контрола на милитантите нема да им се спротистави доколку не почувствуваат дека и владата е вклучена. Тој говореше во Германија еден ден пред меѓународната конференција на која главна тема ќе биде заканата од Исламската држава.

XS
SM
MD
LG