Достапни линкови

Столтенберг-Одлуката за Црна Гора до крајот на годината


Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека одлуката за покана на Црна Гора за членство во Алијансата ќе ја донесат нејзините 28 земји членки до крајот на годината. Според него, во процесот нема право да се меша никој друг. Столтенберг на заедничка конференција со хрватскиот претседател Колинда Грабар Китаровиќ во Брисел порача идека како што е најавено на Самитот во Велс, разговорите со Црна Гора се интензивирани.

XS
SM
MD
LG