Достапни линкови

Бужаровска - Медиумски мрак за перење на мозоците на граѓаните


Професорката и писателка Румена Бужаровска влезе во фокусот на пошироката јавност откако на традиционалниот фестивал на усно раскажување „Причигин“ во Сплит раскажа измислена приказна на тема „Како моите родители дознаа дека сум геј“. Дел од македонските медиуми нејзиниот расказ го претставија како лична исповед па пренесоа дека македонска писателка и универзитетска професорка јавно призна дека е лезбејка. Таа вели дека на јавноста и се пере мозокот и затоа некритичи прима сè што ѝ се сервира.

Категории

XS
SM
MD
LG