Достапни линкови

Фридом хаус: пад на слободата во светот


Организацијата за следење на демократијата во светот со седиште во Соединетите држави Фридом хаус соопшти дека во минатата година бил забележан „вознемирувачки“ пад на слободата. Најмалку слободна земја е Сирија, додека руската инвазија врз Украина е оценета како удар врз демократијата.

XS
SM
MD
LG