Достапни линкови

Давутоглу бара повлекување на припадниците на ПКК од Турција


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска ги повика членовите на Курдската работничка партија (ПКК) да го положат оружјето и да се повчелат од Турција врз основа на она што е договореното во преговорите за мирно решавање на курдскиот конфликт во земјата.

Тој повтори дека Владата е одлучна да продолжи со мировниот процес.

Кон крајот на 2012 година турските власти почнаа преговори за мирно решавање на курдскиот конфликт со лидерот на ПКК, Абдула Оџалан, кој е осуден на доживотен затвор. Оџалан во март 2013 година прогласи прекин на огнот, а курдските бунтовници до мај истата година требаше да се повлечат од Турција.

XS
SM
MD
LG