Достапни линкови

Европскиот Парламент треба да ја потврди номинацијата на Јункер


Европскиот парламент во Стразбур денеска треба да го потврди Жан-Клод Јункер за следен претседател на Европската комисија.

Поранешниот премиер на Луксембург беше номиниран на самитот на ЕУ минатиот месец и покрај цврстото противење од Британија и Унгарија.

Лидерите на ЕУ утре во Брисел се очекува да го номинираат следниот шефот за надворешна политика на ЕУ и можеби следниот претседател на Советот на ЕУ.

XS
SM
MD
LG