Достапни линкови

Талибанците ги ослободиле киднапираните професори и студенти


Талибанците ги ослободиле 37-те професори и 8-мина студенти, кои ги киднапираа на 10-ти овој месец во провинцијата Газни, во Авганистан. Гувернерот на Кандахар соопшти дека до ослободувањето дошло откако верски лидери преговарале со талибанците. Талибанците исто така го потврдија ослободувањето на заложниците. Групата професори и студенти патуваа од Кандахар кон Кабул, кога беа пресретнати од талибанците и киднапирани.
XS
SM
MD
LG