Достапни линкови

Столтенберг - нов генерален секретар на НАТО


Поранешниот норвешки премиер Јенс Столтенберг ќе биде новиот Генерален Секретар на НАТО.

Денешниот избор на Столтенберг не преставува изненадување, бидејки тој ја имаше подршката од САД, Германија, Британија и Франција.

Тој на чело на Алијансата ќе стапи на 1 Октомври 2014 а на ова место доаѓа по Андерс фог Расмунсен кој 5 години го предводеше НАТО.

Столтенберг доаѓа во време на голем јаз меѓу Запад и Москва поради руската анексија на Крим.
XS
SM
MD
LG