Достапни линкови

Раководството на СДСМ се сретна со делегација на ЕУ


Лидерот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска се сретнаа со делегација на Европската унија предводена од Теркел Петерсен, заменик шеф на одделот за Западен Балкан и Јоханес Виерек од истиот оддел. На состанокот било истакнато дека фер и демократските избори во Македонија ќе придонесат за јакнење на демократијата во земјата и во регионот. Според Заев, двојните избори ќе бидат тест и за институциите и за медиумите, а нивното спроведување ќе влијае и на идните чекори на државата во однос на евроатланските интеграции. Петерсен, изразил надеж дека формирањето на идниот парламентарен состав значително ќе придонесе кон зголемување на демократскиот капацитет на Собранието на Македонија.
XS
SM
MD
LG