Достапни линкови

Кери пристигна во Киев со најава за финансиска помош


Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Киев на разговори со новото украинско раководство за надминување на кризата во таа земја. Веднаш по пристигнувањето, Кери изјави дека Соединетите Држави ќе и обезбедат економска и техничка помош на Украина. Во меѓувреме, американски дипломат изјавил дека администрацијата на Обама ќе бара од Конгресот да одобри милијарда долраи кредитни гаранции за помош на Украина.
XS
SM
MD
LG