Достапни линкови

Киев - тензии меѓу демонстрантите и полицијата


Опозиционата партија Бативчина соопшти дека нејзиното седиште во Киев било нападнато од полицијата. Украинската полиција негира било каква вмешаност.
Дописникот на РСЕ јавува дека безбедносните сили започнале да ги острануваат барикадите на демонстратнтите кои го блокираа пристапот кон владината зграда во Киев. Бил остранет и шаторот од пред владата.
Засега нема извештаи за судири меѓу полицијата и демонстрантите. Стотици полицајци биле распоредени и на Плоштадот на незвисноста, центар на секојдневните протести во изминативе три недели.
Анти - владини и про - европски протести во Киев траат скоро три недели, поради одбивањето на владата да го потпише договорот за асоцијација со ЕУ.
XS
SM
MD
LG