Достапни линкови

Експлозија на нафтовод во Кина


Чингдао
При експлозија на нафтовод во кинескиот крајбрежен град Чингдао, загинаа 35 лица, а беа повредени 166.

Нафтоводot во сопственост на најголемата нафтена рафинерија во Кина, Синопек, напукнал, се запалил и експлодирал na две локации додека се вршеле поправки.

И покрај постевените бариери мешавина од гас и нафта се запали над морето. Властите ја отфрлија можноста за тероризам.
XS
SM
MD
LG