Достапни линкови

Виена - средба за иранската нуклеарна програма


Јукија Амано
Обединетите нации и Иран мора да преземат конкретни чекори, изјави шефот на агенцијата за атомска енергија на Обединетите нации Јукија Амано пред средбата во Виена со преговарачот на Иран Абас Аракчин посветена на контроверзната нуклеарна програма на Исламската република.
Обединетите нации бараат увид во документацијата за нуклеарната програма како и дозвола за ревизија на истражувања со кои наводно се разгледува производство на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG