Достапни линкови

СЕЕМО загрижена за медиумите во Македонија


Организацијата за медиуми во Југоисточна Европа СЕЕМО денеска изрази загриженост од пресудата на новинарот Томислав Кежаровски, како и од спречувањето на новинарскиот протест во Скопје поради неговата долгогодишна казна. „Тие настани се алармантни и испраќаат јасна порака до другите новинари во земјата сами да се цензурираат и да прекинат со истражувачко новинарство. Ги повикувам властите веднаш да го ослободат Кежаровски, а од Советот на Европа и од Европската комисија која препорача почеток на пристапните преговори со Македонија силно да ги следи случувањата со медиумите во таа земја“, наведува генералниот секретар на СЕЕМО Оливер Вујовиќ.
XS
SM
MD
LG