Достапни линкови

Гласање прв круг

Претседателски избори - прв круг

Седми претседателски избори во Република Северна Македонија. Седуммина кандидати во трка за претседателската функција. За победа во првиот круг е потребно некој кандидат да освои мнозинство од вкупниот број запишани избирачи. Во вториот круг одат двајцата кандидати со најмногу освоени гласови.

  • На сите гласачки места се гласаше од 7 до 19 часот
  • Вкупно има 3480 избирачки места во целата земја
  • Право на глас на претседателските избори имаат 1.814.317 избирачи
  • Изборите ги следеа 915 домашни набљудувачи, 544 меѓународни, и 58 странски новинари
  • Излезноста беше над 48%
  • Немаше посериозни нарушувања на гласањето
  • МВР информираше за одредени неправилности на некои гласачки места
  • Гордана Сиљановска Давкова е во убедливо водство пред Стево пендаровски, според првичните резултати на ДИК
00:41 25.4.2024

Видео: Двојно водство на Силјановска пред Пендаровски во првиот круг

Двојно водство на Силјановска пред Пендаровски во првиот круг
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:37 0:00

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ порача дека ова „почеток на ново време“ и испрати пораки за регионална соработка. Нејзиниот противкандидат од СДСМ, пак, не криеше дека резултатите не се она што го очекувале, но најави борба за вториот круг. Изборниот ден, и од институциите и од повеќето партии, беше оценет како мирен со фер и демократска атмосфера и без поголеми инциденти.

00:27 25.4.2024

Силјановска Давкова и Пендаровски ќе се соочат во вториот круг претседателски избори

Државна изборна комисија
Државна изборна комисија

Гордана Силјановска Давкова, кандидатка за претседател на Северна Македонија поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Стево Пендаровски, претседателскиот кандидат на СДСМ, ќе се соочат во вториот круг од претседателските избори што ќе се одржат на 8 мај, истовремено со единаесеттите парламентарни избори во Северна Македонија, покажуваат првичните неофицијални резултати што на прес-конференција вечерва ги објави Државната изборна комисија (ДИК).

Според резултатите, од преброени гласови од 3.156 избирачки места (89, 98 отсто од избирачките места), Силјановска Давкова освоила 324. 177 гласови или 39,99 отсто. Пендаровски освоил 161. 393 гласови односно 19, 90 отсто од гласовите.

00:14 25.4.2024

Мицкоски: Повикувам на целосно обединување против оваа власт

Press conference of VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski
Press conference of VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski

После денешниот ден, јас повикувам на целосно народно и седржавно обединување против оваа власт, подавам рака и ги повикувам сите дојдете да се сплотиме и обединиме. Овде имаме работа поважна од секоја партија. За Македонија се работи, ова е тоа време, ова е нашето време, сега е моментот да се обединиме, рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, одна прес-конференција по затворањето на гласачките места на првиот круг од изборите за претседател на Северна Македонија.

„Народ се излеа и пораката е јасна – Македонија не се плаши и се враќа во рацете на народот. Целиот народ, ние со вас, наспроти стотина трговци од ДУИ и СДСМ кои се причина за криминалот и страдањата во Македонија. Македонија покажа дека е посилна од криминалот и корупцијата и дека народот е определен“, рече Мицкоски.

00:02 25.4.2024

Сиљановска-Давкова со двојна предност пред Пендаровски во првиот круг

Колаж илустрација - Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова
Колаж илустрација - Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова

Со предност од над 150.000 гласа, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Твоја Македонија“, Гордана Сиљановска-Давкова, влегува во вториот круг од претседателските избори во Северна Македонија во кој ќе се соочи со актуелниот претседател Стево Пендаровски, кандидат на СДСМ и коалицијата „За европска Македонија“. Двајцата беа директни ривали и на изборите пред пет години.

Вториот круг ќе се одржи на 8 мај, кога граѓаните паралелно ќе гласаат и на парламентарни избори.

Според првичните нецелосни податоци од ДИК, на 90 отсто обработени гласови, Сиљановска-Давкова освоила 324.150 граѓани (39,95 отсто од вкупниот број гласови), додека Пендаровски 162.062 (19,91 отсто).

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG