Достапни линкови

Приказната за Малала - едукација и мир!


Активистите за човекови права Малала Јусуфзаи од Пакистан и Калијаш Сатијарти од Индија се добитници на Нобеловата награда за мир за 2014. Малала беше застрелана в глава од талибанците кои не дозволуваат девојчињата да одат на училиште. „Сакам да бидам докторка“, вели Малала.

XS
SM
MD
LG