Достапни линкови

Сирија согласна хемиското оружје да го стави под надзор


Сириската влада соопшти дека се согласи со иницијативата нејзиното хемиско оружје да се стави под меѓународна контрола. Ова го изјави министерот за надворешни работи Валид ал-Муалем денеска во Москва.
Русија претходно соопшти дека е работи со Дамаск врз конкретен план.
Целта на овој план е да се одбегнат америакнските напади врз Сирија и тоа е поздравено на внимателен начин од Западот.
Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е можно ова да биде чекор напред доколку не е тактика за купување време.
XS
SM
MD
LG