Достапни линкови

Висока излезност на претседателските избори во Иран


Иранските власти соопштија дека излезноста на претседателските избори е над 70 проценти. Близу 50 милиони регистрирани гласачи гласаат за еден од шест претседателски кандидати кој ќе го замени Махмуд Ахмадинеџад. Тој нема право за уште една кандидатура откако го заврши вториот проследователен мандат како шеф на државата. Денеска се очекува објавување на официјалните резултати од гласањето.
XS
SM
MD
LG