Достапни линкови

Судир на геј и анти-геј активисти во Москва


Москва, 11.06.2013
Руски геј активисти и нивни проивници се судриле денеска во Москва, пред зградата на Парламентот. Полицијата уапсила 20-тина геј активисти и неколкумина анти-геј демонстранти. Се очекува денеска во руската Дума да биде изгласан законот со кој, меѓу другото, ќе биде забранети хомосексуалната пропаганда и таканаречените паради на гордоста. Активисти за човекови права остро го критикуваат овој закон.
XS
SM
MD
LG