Достапни линкови

Протести за црква, што никој не планира да ја урива


Протести за црква, што никој не планира да ја урива
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

Скршени прозорци, туркање, навреди, клетви... Стотици демонстранти денеска го окупираа седиштето на Општина Центар, незадоволни од гласините дека со новиот Детален урбанистички план ќе се урива црквата Свети Константин и Елена. Додека внатре се дискутираше за тоа дали промената на ДУП-от да биде на дневен ред, надвор демонстрантите извикуваа „Апаши, лопови“, „Господ ќе ви суди“, „Црква не се урива“. Градоначалникот, пак, тврди дека и според новиот ДУП црквата нема да се урива, и обвини дека зад протестите стои владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

Категории

XS
SM
MD
LG