Достапни линкови

Карзаи се сретна со индиските лидери


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи се сретна со индиските лидери со цел да обезбеди воена помош за неговата земја откако ќе се повлечат странските сили во наредната година. Карзаи се сретнал со индскиот премиер Манмохан Синг и претседателот на земјата. Повеќе детали за разговорите не се соопштени. Портпаролот на Карзаи, Аимал Фаизи изјави дела Авганистан бара каква било поддршка од Индија со цел да ги зајакне воените и безбедносните институции.
XS
SM
MD
LG