Достапни линкови

Почна судењето против рускиот активист Навални


Алексеј Навални
Денеска во судот во рускиот град Киров почна судењето против антикорупцискиот активист и критичар на Кремљ Алексеј Навални. Тој е обвинет за кражба на дрвена граѓа во вредност од 510 илјади долари додека работел за гувернерот на Киров во 2009 година. Доколку биде осуден тој би можело да добие казна задвор од 10 години. Поддржувачите на Навални велат дека процесот бил политички мотивиран и нареден од рускиот претседател Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG