Достапни линкови

Скопје - Поделен Град


Скопје - Поделен Град
please wait

No media source currently available

0:00 0:20:57 0:00

Настаните како тепањето на скопскиот плоштад и тврдината Кале, како и преименувањето на улиците во 2011 со себе носат и една задолжителна нишка -- сите се реакции на на јавни простори, во однос на јавни политики, платени со јавни пари. Љубиша Арсиќ разговара со активисти, политичари, контрапротестанти и обични граѓани и истражува како на јавен простор со јавни пари политичарите потхрануваат национализам и религиски фанатизам. Проектот „СК Ретровизор" ја истражува отчетноста и транспарентноста на локалните власти во однос на јавните простори, пари и политики.Прилогот е дел од проектот - 10 независни истражувачки стории за капиталните проекти во Скопје.

Категории

XS
SM
MD
LG