Достапни линкови

Во Сирија се интензивираа борбите


Во Сирија се интензивирале борбите околу стратегискиот град Хомс. Активистите јавуваат дека сунитиските бунтовници ги пробиле владините линии на северот и на западот од градот.
Владиите авиони, во истовреме, го бомбардирале западниот дел на Хомс. И двете страни јавуваат за големи загуби откако пред десет дена започна владината офанзива во централните области: Калидија, ал Кусоур и Хомс.
Сирија досега ја напуштиле милион луѓе, а ОН стравуваат дека овој број може да се зголеми за три пати.
XS
SM
MD
LG