Достапни линкови

Очекувања за нови пресуди за насилствата во Египет


Судот во Каиро се очекува да изрече пресуди за 52 лица кои се товарат за инволвираност во организацијата на немирите на стадион во Порт Саид минатата година во кои загинаа 74 лица. Во јануари судот им изрече смртни казни на 21 лице од вкупно 73 обвинети за инциденти во 2011 година. Судската постапка ги предизвика немирите во Порт Саид кои траат веќе 2 месеци.
XS
SM
MD
LG