Достапни линкови

Протест на млади Албанци во Скопје


Протест на млади Албанци во Скопје
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Стотина малолетници од Јаја-пашината џамија попладнево се упатија на протест пред Влада, но откако наидоа на полициски кордон во близина на мостот Гоце Делчев се разбегаа и почнаа да фрлаат камења кон полицијата. Органите на редот во неколку наврати се обидоа мирно да ги разбијат демонстрантите. На групата млади луѓе на Бит Пазар им се приклучија и повозрасни, но не дојде до поголеми инциденти. Меѓу демонстрантите имаше многу деца кои со капи и шалови го прикриваа своето лице и скандираа УЧК.

Категории

XS
SM
MD
LG