Достапни линкови

Исламисти киднапирале странски градежници во Нигерија


Исламистичка организација ја презеде одговорноста за киднапирање седуммина странци во Нигерија. Организацијата која се нарекува Ансару е-маилед испрати соопштение до медиумите во кое се наведува дека организацијата држи „седум лица, Либанци и нивните странски колеги“. Милитантите нападнале едно градилиште во северна Нигерија доцна во саботата при што наводно убиле еден од чуварите. Меѓу заложниците има Британец, Грк, Италијанец и четворица Либанци. Исламистите наведуваат дека киднапирањата се одмазда против европските држави за „злосторствата кон религијата на Алах“ во Авганистан или во Мали.
XS
SM
MD
LG