Достапни линкови

Хејг по Приштина ќе го посети Белград


Шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг денеска треба по посетата на Приштина, да замине во посета на Белград. Тој денеска по средбата со косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Косово не може да се дели по етничка линија за да се реши проблемот со оваа територија. Тој додаде дека по картата на југоисточна Европа оддамна е исцртана и дека нема да идма промени. Хејг ги повика Белград и Приштина да вложат нови напори за да ги подобрат односите.
XS
SM
MD
LG