Достапни линкови

Ештон- пред Белград и Приштина претстојат тешки одлуки за дијалогот


Високата представничкa на ЕУ за надворешна политка Кетрин Ештон изјави дека пред Белград и Приштина претстојат тешки одлуки за дијалогот, соопштија од канцелариајта на Ештон.
Ештон се сретна со косовскиот премеир Хашим Тачи во Њујорк. Тие разговарале за напредокот на Косово кон неговата европска иднина како и за дијалогот со Белград. Во соопштението се наведува дека Тачи ја потврдил подготвеноста Косово да учествува во тој дијалог.
„Ќе бидат потребни тешки одлуки како за Белград, така и за Приштија, двете страни треба да бидат спреми да се ангажираат во дијалогот, се вели во соопштението.
XS
SM
MD
LG