Достапни линкови

ЕИБ со 1,4 милијарди евра кредит за Грција


EIB Vice-President Dario Skanapieko
Грчкиот пазар ќе биде потпомогнат со 1,4 милијарди евра од Европската инвестициски банка, јави МИА.
Претседателот на ЕИБ Вернер Хојер и грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас потпишаа договор со кој банката ќе инјектира 750 милиони евра на грчкиот пазар во форма на заеми за мали и средни компании и за проекти од областа на транспортот, енергетиката и образованието.
Сумата ќе се зголеми на една милијарда евра до крајот на наредната година и на 1,44 милијарди до крајот на 2015 година.
XS
SM
MD
LG