Достапни линкови

Возилото на НАСА, слета на Марс


Возилото на НАСА, слета на Марс
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

НАСА соопшти дека на Марс слета специјалното возило наречено Кјуриозити и веќе бил воспоставен контакт со него. Возилото кое е тешко околу 900 килограми и изгледа како мал автомобил, во наредните две години ќе ја истражува површината на Марс, а ќе може да влегува и во големите кратери.

Категории

XS
SM
MD
LG