Достапни линкови

ОБСЕ бара деблокада на Јутјуб во Таџикистан


Дуња Мијатовиќ - ОБСЕ
ОБСЕ ги повика властите во Таџикистан да го деблокираат Јутјуб, сајт за размена на видео материјали, и да обезбедат слободен проток на информации.
Според локалните медиуми, блокадата се случила вчера на барање на државната компанија за комуникации.
Според ОБСЕ, само судот а не властите, може да реши дали некој сајт ке биде блокиран или не.
XS
SM
MD
LG