Достапни линкови

Кинезите лути на владата за поплавите


Милиони Кинези на интернет го изразуваат гневот кон владата заради несправувањето со поројните дождови во Пекинг во текот на викендот. Од дождовите загинаа 37 луѓе. Денеска 9 милиони Кинези го искажале својот став на кинеската социјална мрежа Сина Веибо. Тие се жалат на застараната атмосферска канализација и недостатокот на официјални предупредувања дека ќе има невреме и поплави. Спротивно на тоа, државните медиуми пак прикажуваат како полицијата помага во спасувањето на луѓе од поплавени автомобили. Официјалните власти велат дека вакви дождови немало во последните 60 години.
XS
SM
MD
LG