Достапни линкови

Шпанија официјално побара помош од еврозоната


Spanish Economy Minister Luis De Guindos
Шпанија формално побара спасувачки пакет од партнерите на еврозоната за да го спаси својот банкарски систем.
Писмото го испратил шпанскиот министер за економија Луис де Гиндос до претседателот на еврозоната Жан Клод Јункер.
За сега не е јасно колку пари побарала Шпанија, но независните консултанти сметаат дека на ке и требаат 62 милијарди евра за спас на банките, додека еврозоната индицираше дека е спремна да даде 100 милијарди евра. Невработеноста во Шпанија изнесува речиси 25 насто.
XS
SM
MD
LG