Достапни линкови

Расмунсен - штитот не е против Русија


Генералниот Секретар на НАТО Андерс фог Расмунсен изјави дека Русија не треба да стравува од плановите за поставување ракетен штит во источна Европа и оти треба да соработува со Алијансата. Тој ги оцени како „неоправдани“ коментарите на началникот на рускиот генералштаб Николај Макаров, кој се закани со напад врз штитот доколку доколку САД продолжат со плановите. Најдобар начин за Русија да се увери дека Штитот не против неа, е да се вклучи во соработката која ја предлагаме, рече Расмунсен.
XS
SM
MD
LG