Достапни линкови

СБ на ОН ќе дискутира за Северна Кореа


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи натамошни разговори за неуспешното лансирање на северенокорејската ракета во минатиот петок. Советот за безбденост веднаш го осуди овој акт и го оцени како нарушување на резолуциите со кои на Северна Кореа и се забранува тестирање ракети и нуклеарно оружје. Советот би можело да усвои нова резолуција против режимот во Пјонгјанг.
XS
SM
MD
LG