Достапни линкови

Македонскиот министер за одбрана Бесими во САД


Фатмир Бесими
Министерот за одбрана на Македонија Фатмир Бесими утре заминува во работна посета на Соединетите држави. Тој во Вашингтон ќе разговара со секретарот за одбрана на Леон Панета. Во Пентагон ќе бидат разменети и мислења поврзани со очекувањата од претстојниот самиот на НАТО во Чикаго и интеграциите на Македонија во Алијансата. Министерот Бесими ќе ја предводи македонската делегација на Годишните билатерални одбранбени консултации со Соединетите држави на кои ќе се разговара за концептот паметна одбрана, транзицијата на мисијата во Авганистан и регионалната соработка.
XS
SM
MD
LG