Достапни линкови

Парламентарни избори во сепаратистичка Абхазија


Georgia -- President of de facto Abkhazia Alexander Ankvab, Sukhumi,
Во грузискиот сепаратистички регион Абхазија денеска се одржуваат парламентарни избори на кои 150 кандидати се борат за 35 места во Собранието. Овие избори Грузија не ги признава за легитимни.
Пред седум месеци пак на Претседателски избори во Абхазија победи Алаксандр Акваб. Абхазија е призната од Русија, Венецуела, Никарагва, Науру и Тувалу.
XS
SM
MD
LG