Достапни линкови

Грција: наплатата на данокот со струјата е уставна


Атина
Врховниот суд на Грција пресуди дека е во согласност со Уставот контроверзниот закон за наплата на вонредниот данок на недвижнина преку сметките за струја. Сепак, како што се наведува, во одлуката се прецизира дека исклучувањето на струјата на луѓето кои нема да ги платат теквите сметки претставува неуставен акт. Грчката влада, благодарение на овој закон само во минатата година собра во буџетот дополнителни 2 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG