Достапни линкови

НАТО изрази жалење за убиството на деца во Авганистан


Војниците на НАТО во Авганистан
Американските сили на НАТО во Авганистан соопштија дека жалат за животите на осумте деца кои беа убиени за време на еден воздушен напад на Алијансата во покраината Каписа на 8 февруари.
Потпаролот на НАТО, Мајк Вигстон изјави дека авганистанските и француските трупи кои оперирале во регионот соопштиле дека децата кои иамле околу 15 години носеле оружје.
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го осуди нападот.
XS
SM
MD
LG