Достапни линкови

Мерчеп се изјасни дека не е виновен за убиствата на србите


Томислав Мерчеп
Поранешниот помошник министер за внатрешни работи на Хрватска Томислав Мерчеп на сослушувањето во Загреб изјави дека не е виновен по обвиненијата за тортура и убиство на српски цивили во вопјната во 1991 – 1995. Тој е обвинет за нелегално затворање, кражби и убиство на 52 срби. Хрватска која во 2013 треба да стане членка на ЕУ прави напори да ги исполни барањата во врска со злосторствата на военото минато
XS
SM
MD
LG