Достапни линкови

Средба Назарбаев- Меркел во Берлин


Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев
Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев денеска во Берлин ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел. Назарбаев е во дводневна посета на Германија. Се очекува Назарбаев заедно со германските власти да потпише договори вредни 2 милијарди евра, соопштуваат од казахстанското министерство за надворешни работи.
Посетата на Германија е прва посета на Назарбаев на некоја западна земја по судирите меѓу безбедносните сили и нафтените работници во западниот дел на земјата при што загинаа најмалку 16 луѓе во декември. Владата на Назарбаев беше критикувана за апсење на активисти од опозицијата во врска со насилствата.
XS
SM
MD
LG