Достапни линкови

Лавров-Асад е подготвен да стави крај на кризата во Сирија


Сирискиот претседател Башар ал Асад и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека сирискиот претседател Башар ал Асад му дал уверување дека ќе стави крај на насилството меѓу сириските сили и анти-владините демонстранти и дека за таа цел е подготвен да разговара со политичките лидери во земјата.
Русија и Кина на 4 февруари ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност во која се повикуваше сирискиот претседател Башар ал Асад да поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG