Достапни линкови

Авганистан планира директни преговори со Талибанците во Саудиска Арабија


Исмаил Казимиар од авганистанскиот Висок мировен совет,
Авганистанските власти планираат да започнат директни преговори со Талибанците во наредниот период. Според некои анонимни извори договорена е средба во Саудиска Арабија, но информацијата не ја потврди ни кабинетот на авганистанскиот претседател ни министерството за одбрана.
Но припадникот на авганистанскиот Висок мировен совет, Исмаил Казимиар за аваганистанскиот сервис на Радио Слободна Европа изјави дека тој е оптимист оти наскоро ќе има мировни преговори со Талибанците во Саудиска Арабија или Турција.
XS
SM
MD
LG