Достапни линкови

Повеќе од 650 загинати на Филипините


Градот Илиган на островот Минданао - еден од најпогодените од невремето.
Повеќе од 650 луѓе загинаа, а повеќе од 800 се водат како исчезнати во поплави и лизгање на земјиштето на Филипините, информира Црвениот крст. Тие предупредуваат дека бројот на жртви веројатно ќе расте, откако тропската бура Ваши го погоди југот на Филипините доцна во петокот. Десетици илјади луѓе се сместени во центри за евакуација. Најпогодени се градовите Кагајан де Оро и Илиган на островот Минданао.
XS
SM
MD
LG