Достапни линкови

Израел: исламистите во Египет, закана за мирот


Протести во Каиро
Израелскиот министер за внатрешна безбедност Матан Вилнаи денеска изјави дека доаѓањето на власт на исламистите во Египет ќе ја загрози иднината на мировната спогодба со таа земја. Тој додаде дека Израел се подготвува на можноста Муслиманското братство да победи на парламентарните избори во Египет и оти очекува сериозна ерозија на првата мировна спогодба меѓу некоја арапска земја и еврејската држава која беше потпишана во 1979 година.
XS
SM
MD
LG