Достапни линкови

Состанок на Г-20 за кризата во евро-зоната


Состанок на Г-20 во Кан
Лидерите на земјите од групата Г-20 во францускиот град Кан ќе одржат дводневен состанок. На состанокoт кој започнува денеска, лидерите на дваесетте земји со развиена економија и економии во развој ќе разговараат за кризата во евро- зоната и за Грција.

Се очекува на состанокот американскиот претедател Барак Обама да изрази загриженост за одлуката на Грција да спроведат референдум за европската помош за спас на државата.
Американскиот лидер ќе се состане со францускиот претседател Никола Саркози и со германската канцеларка Ангела Меркел на маргините на самитот.
XS
SM
MD
LG