Достапни линкови

Борисов: Бугарија и Романија ги исполнија сите услови за Шенген


Романија и Бугарија комплетно ги исполнија условите за влез во Шенгенската зона. Ова денеска го изјави во Букурешт бугарскиот премиер Бојко Борисов.Тој истакна дека двете држави целосно ги исполниле критериумите од Мастрихт и оти се „сто отсто подготвени да ги бранат шенгенските граници“.
Двете држави денеска ќе потпишат документи што се однесуваат на контрола на границите како и за меѓусебно поврзување за транспорт на природен гас. Премиерот на Романија Емил Бок изјави дека ќе се формира заеднички совет на високо ниво кој ќе има состаноци секоја година
XS
SM
MD
LG