Достапни линкови

Грција реагира на пописот во Албанија


Грчките власти ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие спроведување е во тек.
Портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Григорис Делавекурас изјави дека одлуката на припадниците на националните малцинства во Албанија за бојкот на пописот укажува на „сериозен недостиг на доверба на малцинствата кон албанската држава“.
Тој истакна дека почитувањето на правата на малцинствата е де факто критериум за членство на една држава во ЕУ.
XS
SM
MD
LG