Достапни линкови

Aбас: По арапската пролет дојде и „палестинската пролет“


Илјадници Палестинци во Рамала го пречекаа претседателот Махмуд Абас по неговото враќање од Њујорк каде што на Генералното собрание на Обединетите Нации го предаде барањето да се признае палестинската држава. Абас во својот говор пред граѓаните го најави почетокот на „палестинската пролет“ и изјави дека нема да има мировни преговори се додека Израел не се откаже од изградбата на населби во како што вели „ окупираната палестинска територија“. Претходно денеска израелскиот министер за надворешни работи Авигор либерман изјави дека ќе има „тешки последици “ доколку Обединетите Нации регираат позитвно на палестинското барање.
XS
SM
MD
LG